Wszystko zaczęło się w styczniu' 2004 na Hali Krupowej, gdy wraz z gospodarzami schroniska oglądałem transmisję Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Eugeniusz powiedział wtedy, że chociaż Orkiestra gra już po raz dwunasty, to on nigdy na własne oczy nie widział wolontariusza, bo zawsze obowiązki zmuszały go do pozostania w górach. Olśniło mnie! Skoro - zgodnie z przysłowiem - nie przyszedł Mahomet do góry, to przyjdą... wolontariusze na Halę Krupową!

      Rok później serduszka WOŚP po raz pierwszy pojawiły się w beskidzkich schroniskach. W Pierwszym Karpackim Finale WOŚP uczestniczyły dwa schroniska: na Hali Krupowej oraz Luboniu Wielkim, trzydziestu wolontariuszy (w tym gospodarze) zebrało ponad 10.000 zł. Styczeń był wówczas łagodny, więc Sztaby Karpackiego Finału jako jedyne w Polsce działały w warunkach zimowych, a Sztab na Hali Krupowej był zlokalizowany najwyżej w Polsce (1152 m n. p. m.).

      W Drugim Karpackim Finale WOŚP "zagrały" również dwa schroniska: ponownie na Hali Krupowej oraz na Kudłaczach, czterdziestu wolontariuszy zebrało wówczas ponad 13.000 zł, do skarbonek ważących w sumie 20 kg. Wtedy to zanotowana została najniższa temperatura w historii Karpackich Finałów WOŚP: - 22 stopnie o godz. 6.00 w Zubrzycy - Zimnej Dziurze (nomen omen). W roku 2006 po raz pierwszy wyruszył w drogę Marsz Dla Orkiestry, którego trasa (długości 40 km) prowadziła z Krakowa do Schroniska PTTK na Kudłaczach; uczestnicy Marszu kwestowali w mijanych miejscowościach. Od tamtej pory Marsze Dla Orkiestry organizowane są rokrocznie, a ich prowadzącymi są Dorota i Wiesław Chmielniccy.

      14 stycznia 2007 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz trzeci zagrała w beskidzkich schroniskach PTTK. Tym razem już w pięciu: na Hali Krupowej, Kudłaczach, Luboniu Wielkim, Markowych Szczawinach oraz Wielkiej Raczy. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii Finałów, wolontariusze - za sprawą Tatrzańskiego Patrolu WOŚP - dotarli do Morskiego Oka, a Babiogórski Patrol WOŚP ustanowił rekord wysokości prowadzenia kwesty (1725 m n. p. m.). Po zakończeniu kwesty, w ramach akcji "Światełko do Nieba", przed schroniskami zapłonęły ogniska, w których uroczyście spalone zostały orkiestrowe skarbonki. Ogółem zebrano wtedy ponad 12.000 zł.

      W Czwartym Karpackim Finale WOŚP uczestniczyło jedenaście schronisk. Do skarbonek trafiło wówczas ponad 29.000 zł (o łacznej wadze 30 kg), a rekordowy Sztab - w schronisku PTTK na Hali Krupowej - zebrał 8.000 zł. Na górskich szlakach kwestowało już prawie 70 wolontariuszy. Wtedy to w Schronisku PTTK nad Morskim Okiem po raz pierwszy pojawili się nasi wolontariusze z Gdańska, którzy wykorzystując legendę o podziemnym połączeniu Morskiego Oka z morzem, zorganizowali Morski Finał WOŚP, a ofiarodawcom - poza serduszkami - wręczali także bursztyny.

      W styczniu' 2009, blisko dziewięćdziesięciu wolontariuszy Piątego Karpackiego Finału WOŚP zdobyło w sumie ponad 40.000 zł, przekraczając tym samym kwotę stu tysięcy złotych zebranych łącznie podczas Karpackich Finałów WOŚP. Tym razem Orkiestra "zagrała" już w osiemnastu schroniskach PTTK, na: Hali Gąsienicowej, Hali Krupowej, Hali Lipowskiej, Hali Miziowej, Kudłaczach, Leskowcu, Luboniu Wielkim, Maciejowej, nad Morskim Okiem, na Ornaku, Polanie Chochołowskiej, Przegibku, Rycerzowej, Rysiance, Starych Wierchach, Turbaczu, Wielkiej Raczy oraz na Wierchomli. Nasi wolontariusze byli też na Kasprowym Wierchu oraz na kilku wyciągach narciarskich (gdzie razem z serduszkami rozdawali krówki) i ustanowili nowy rekord wysokości prowadzenia kwesty, docierając ze skarbonką na 2012 m n.p.m. (Beskid, Tatry Zachodnie). Po raz pierwszy wyruszył wtedy w drogę Marsz Na Tourach z Hali Lipowską na Miziową, w bacówce na Rycerzowej zorganizowano (nie po raz pierwszy) pokaz przeźroczy, a na Maciejowej dla Orkiestry wystąpił Tomasz Jarmużewski. Najwięcej - bo ponad 6000 zł udało się zebrać w Schronisku PTTK na Hali Krupowej (w tym dwie trzecie ponownie podczas licytacji prowadzonej przez Klub Beskidzkie Wertepy), a ponad 5000 zł zebrano w Schronisku PTTK na Hali Miziowej (gdzie Finałowi towarzyszył Brugi Winter Trophy) oraz podczas Czwartego Marszu Dla Orkiestry.

      W Szóstym Karpackim Finale WOŚP (9/10.01.2010) uczestniczyło dziewiętnaście schronisk. Były to obiekty na: Hali Krupowej, Hali Lipowskiej, Hali Miziowej, Kudłaczach, Leskowcu, Luboniu Wielkim, Maciejowej, Markowych Szczawinach, nad Morskim Okiem, na Ornaku, Polanie Chochołowskiej, Przegibku, Rycerzowej, Starych Wierchach, Turbaczu, Wielkiej Raczy, na Wierchomli oraz Gorczańska Chata i Zaolzianka. Ponadto nasi wolontariusze odwiedzili "Murowaniec" i Rysiankę. Pomimo niesprzyjającej pogody, która znacząco ograniczyła ruch turystyczny, wolontariusze Szóstego Karpackiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny pobili rekord, zbierając 44.697 złotych (zatem łącznie, podczas Karpackich Finałów WOŚP zebrano już ponad 150.000 zł)!

      Kwesta w schroniskach tym szczególnie różni się od nizinnej, że wsparcie Orkiestry wymaga od ofiarodawców dodatkowego wysiłku, bo nie wystarczy tu przecież wyjść na ulicę, by wrzucić monetę wolontariuszowi, lecz trzeba samemu pofatygować się do skarbonki! Wycieczka taka może być jednak miłą okazją połączenia "przyjemnego z pożytecznym".

      Udział w Karpackich Finałach WOŚP wymaga też szczególnego zaangażowania od wolontariuszy, którzy dla Orkiestry muszą poświęcić cały weekend, a niekiedy także sporo czasu wcześniej, gdy pomagają w przygotowaniach. Wolontariat w górach wiąże się też z dodatkowym obciążeniem zarówno finansowym, bo wolontariusze na własny koszt muszą przybyć (niektórzy nawet z Gdańska, Lublina, Poznania oraz Warszawy) do schronisk (nocleg i wyżywienie otrzymują bezpłatnie), jak i fizycznym, gdyż na własnych plecach wnoszą do schronisk zaopatrzenie orkiestrowych sklepików oraz "gadgety" na licytacje. Z uwagi na trudne warunki prowadzenia kwesty, wolontariuszami Karpackich Finałów WOŚP są wyłącznie osoby pełnoletnie i doświadczone w zimowej turystyce górskiej.

Kuba Terakowski - koordynator Karpackich Finałów WOŚP


Powyższy materiał został przygotowany dla Gazety Górskiej


Strona główna